Kassettebåndet har det ikke let for tiden. Mens vinylpladen måske er lidt halv-cool, er kassetten så umoderne, at den ikke engang anses for at være retro. Ikke desto mindre har du antagelig en masse gamle bånd, der ligger og støver til et sted. Men du ved vel, at kassettebånd hurtigt taber i kvalitet? Allerede efter 30 år begynder lyden at forsvinde. Du står altså og skal vælge, om du vil lade dine klassikere fra 70'erne, 80'erne og måske endda 90'erne gå tabt, eller du vil overføre dem til digitalt MP3-format. Hvad vælger du? Vi fåreslår det sidste, og rent tilfældigt kan vi tilbyde det ultimative værktøj til at digitalisere din kassettesamling!
ION Tape2PC er en kassetteafspiller med dobbelt drev, som let sluttes til computeren med et USB-stik. Der er ikke behov for nogen drevrutiner, men der medfølger intelligent software, som forvandler musikken til MP3-filer, der kan gemmes på computeren eller brændes på en CD. Lettere kan det ikke blive! På nul tid har du konverteret dine gamle kassettebånd, og venner og familie vil stå i kø hos dig for at låne apparatet.
Udover at blive sluttet til computeren med et USB-kabel kan enheden også kobles til dit eksisterende lydanlæg med RCA-kabler, så du kan bruge det som en almindelig kassetteafspiller. Tape2PC har også RCA-indgange, så du kan koble andre lydkilder til (f.eks. en grammofon) og digitalisere dem. Takket være det dobbelte kassettedrev kan du desuden kopiere fra bånd til bånd!
Fakta:- Digitalisere musikkassetter (ikke videobånd)
- Dobbelt kassettedrev
- Plug & Play - ingen drevrutiner
- Kompatibel med PC og MAC
- Medfølgende software: Audacity (PC og MAC) samt EZ Tape Converter (PC)
- Dimensioner: 42 cm (bredde) x 22 cm (højde) x 13,5 cm (dybde)
- Gain til ekstra volumenforstærkning
- Indstilling til støjreduktion
- High speed dubbing
- Indstillinger til både metal- og CrO2-bånd
- Medfølger i pakken: Kassettebåndafspiller, USB-kabel, RCA-kabler, instruktionsbog på engelsk samt CD med software
- For at se generelle spørgsmål og svar kan du vælge at klikke her!
- Bemærk at vi desvære kun har Tape2PC i sort farve på lager
Kommentarer (
Anmeldelse
skrevet afBåndspilleren er ikke pakket ud endnu, da jeg har købt den til min far i fødselsdagsgave. Han har fødselsdag i morgen (17/11), men jeg kommer først op til ham på fredag, og så får han den. Jeg glæder [...]mig til at give ham den, og jeg tror, han bliver glad for den.
Jeg bestilte den i god tid, for jeg vidste ikke, hvornår jeg fik den, men jeg må sige, at det var hurtig ekspedition, og det skal I have ros for. Desuden er det betryggende, at jeg har jeres adresse, så ved jeg, hvor jeg kan henvende mig, hvis der er noget i vejen med produktet, eller hvis vi får brug for hjælp.
Meget tilfreds
skrevet af B-hlJeg er yderst tilfreds med ION Tape2PC, som fungerer helt efter hensigten. Desuden er jeg meget tilfreds med, at CoolStuff så hurtigt klarer at levere varen. Det bliver ikke sidste gang, vi handler sa [...]mmen.
Anmeldelse
skrevet af JørnJeg ville gerne skrive om mine oplevelser med USB-kassetteafspiller ION Tape2PC, men da den ikke har virket i mere end 2 gange 45 sekunder, så bliver det meget kort.
Begge gange gik lyden besærk og [...]min PC "frøs" fast og måtte slukkes på kontakten.
Nu er der slet ingen lyd på pc´en. Kundeservice mente jeg kunne geninstallere den, men det hjalp ikke.
En manual på dansk eller norsk/svensk, ville også være kærkomment.
Anmeldelse
skrevet af FBALet at gå til samt at betjene.
Hurtig levering og feedback via SMS.
Savner auto-stop funktion mellem musiknumre ved overspilning fra bånd til PC. Redigering nogle gange er nødvendig.
ION Tape2PC
skrevet af CallerikMeget effektiv og sammen med det medfølgende software er det meget enkelt og overskueligt at bruge. Slutresultatet er absolut acceptabelt, men jeg tror at "øvelse gør mester".