Der er noget beroligende ved at vaske tøj, ikke også? Alt det dejligt bløde tøj, maskinens regelmæssige summen, den der fornemmelse af, at alt bliver rent.
Og nu kan det blive endnu mere beroligende at vaske tøj.
Soap Nutz Vaskenødder indeholder naturlig sæbe med de samme naturlige ingredienser som saponin. Det, saponin gør, er at bryde vandets overfladespænding, så det nemmere kan trænge ind i tøjets fibre og således vaske det rent. Vaskenødderne er egentlig slet ikke nødder, men derimod en dyrket frugt, så al den her vasken sker helt uden tilsætningsstoffer. Perfekt til folk med følsom hud, som vil undgå kemikalier i hverdagen, som er miljøbevidste eller som bare gerne vil spare penge.
Ja, du læste rigtigt. Når du skal vaske, fylder du den lille pose med ca. fem nødder, og den kan derefter genbruges mindst en håndfuld gange. Der er ca. 350 nødder i en pakke Soap Nutz Vaskenødder. Det vil sige, at du har vaskenødder til mellem 300 og 400 vaske, inden du skal købe nye!
Fakta om Soap Nutz Vaskenødder
- Helt naturlige "nødder", der indeholder en slags sæbe!
- Anvendes i stedet for vaskemiddel
- Lægges i den genanvendelige stofpose (medfølger)
- Tøjet får en let, frisk duft
- 1 kg vaskenødder rækker til en normal stor familie i et år
- Pris pr. vask: ca. 70 øre
- Aktivt middel: saponin
- "Nødderne" er egentlig en frugt – udgør ingen fare for nøddeallergikere
- Ca. fem Soap Nutz pr. vask (kan genbruges en håndfuld gange)
- Nødderne skal udskiftes, når de er blevet udtørrede og sprøde
- Ved koldvandsvask: Læg nødderne i blød i varmt vand, brug væsken til vasken
- Posen kan blive liggende under skylningen
- Indeholder 1 kg vaskenødder (ca. 350 stk.)
- Opbevares køligt og tørt