Fra Lakridsfabrikken i Ramlösa er der kun lidt over 40 km i luftlinje til vores myldrende danske hovedstad, og det kommer derfor ikke som en overraskelse, at de har fundet lidt inspiration her! Tivoli, Nyhavn og Øresundsbroen er jo alle velkendte vartegn fra København - og de er selvfølgelig alle repræsenteret på forsiden af gaveæsken 'Copenhagen'. Designet er skabt af kunstneren Mia Stolpe.
Gaveæsken indeholder fire forskellige slags lakrids fra Lakridsfabrikkens premiumsortiment. Æsken indeholder både sød lakrids, salt lakrids, supersalt lakrids og drømmekombinationen: hindbær og salt lakrids. Alle varianterne er meget bløde i konsistensen - så forbered dig på, at du ikke kommer til at nøjes med ét stykke!
Lakridsfabrikken har siden starten i 2011 produceret et bredt sortiment af gluten- og gelatinefri lakrids i spændende smagskombinationer. Lakridsen pakkes i hånden præcis som i starten i den lille fabrik i Helsingborg, og i deres kombinerede butik og fabrik sælges deres brede udvalg af kvalitetslakrids.
Fakta om Lakridsfabrikken Premiumlakrids - Copenhagen
- Glæd dig til en helt uimodståelig premiumlakrids i fire forskellige smagsvarianter - samlet i den flotte gaveæske fra Lakridsfabrikken!
- Indeholder fire slags lakrids: Sød lakrids, salt lakrids, supersalt lakrids og hindbær-salt lakrids
- Gaveæske med motivet "Copenhagen" skabt af kunstneren Mia Stolpe
- Premiumlakrids, som produceres af Lakridsfabrikken i Ramlösa
- Nettovægt: 160 gram (4 x 40 gram)
- Vegansk og glutenfri lakrids
- Se den komplette liste over ingredienser her
- Pakkens mål: 25 x 12,5 x 2,5 cm
- Bemærk: Åbent køb gælder ikke for levnedsmidler. Denne vare kan derfor ikke returneres.
- Produktet har mindst 4 ugers holdbarhed ved køb, hvis ikke andet er angivet.