Vil du have småkager?

Mærkelige ting, vi spiser til påske

Påske

Hej og velkommen til vores påske madrejse, hvor vi udforsker de mest usædvanlige og fantastiske påsketraditioner fra Sverige, Danmark, Norge, Finland og Tyskland. Kom med, det bliver sjovt! Og velsmagende. Og lidt mærkeligt?

Sverige

Vi starter madrejsen i Sverige, hvor påskemost er en utrolig vigtig del af påskebordet. Endda afgørende for at få en succesfuld påskeferie. Men hvad er påskemost egentlig? Jo, det er en drik, der er lige så omspundet af myter som påskeharen selv! Mosten har en mørk farve, ligesom Coca-cola, skummer ordentligt og har smag af humle og malt. Præcis det samme som julemost. Hvad er det nu lige igen...?

Påskemost, sild, marcipan

Danmark

Vi forlader Sverige og tager Øresundsbroen over til Danmark, hvor vi finder silden på påskebordet. Danskerne er kendte for at være glade for sild, men i påsken tager de det til et helt nyt niveau. Her serveres silden i alle mulige varianter: marineret, krydret, bagt... Og ja, endda som en salat! Og husk den obligatoriske snaps per sildemad! Server sammen med kogte kartofler eller et godt rugbrød, så er du i mål.

Norge

Vores næste stop er Norge, hvor vi møder lam i mængder. Og marcipan. Ikke nødvendigvis sammen. Men hvem ved, det kunne måske være et hit at servere lammesteg sammen med søde marcipanæg? Lyder ikke helt forkert jo mere vi tænker på det, skal helt klart prøves!

Marcipan

Finland

Næste stop: Finland og deres unikke påskeret - Mämmi. Mämmi er en dessert lavet på rugmel, sirup og rugmalt, og den serveres traditionelt med fløde og sukker. Det ser måske ikke så appetitligt ud ved første øjekast, men giv det en chance! Hvis du er til øllebrød, kunne dette være noget for dig!

Mämmi

Tyskland

Nu er det tid til at tage hele vejen til Tyskland! Her mødes vi af påskelammet - en kage formet som et lam, med flormelis drysset over sig og en klokke om halsen. Denne søde kage med smag af vanilje er en tysk påsketradition, som spises med smør på. Ja, du læste rigtigt. Smør. På kagen.

Nå, så var denne lille madrejse over for denne gang. Blev du fristet til at prøve noget nyt? Selv tror jeg bestemt, at jeg skal sammensætte en lille påskemenu med alle disse retter. Der bliver sild til forret, lam (og marcipanæg) til hovedret og derefter lidt mämmi og påskelam til dessert. Naturligvis vil påskemust blive serveret til alle retter. Mums!

Glædelig påske og velbekomme ønsker Coolstuff.

Påske

Se alt
Chokoladebananer Bland-selv slik i kasser, 1,2 kg
Jelly Belly Gaveæske
Bryg Dit Eget Øl - Brewbarrel

Påskeharens bibliotek

du kan opnå fri fragt
Fri fragt ved køb over 499,-

1-2 dages leveringstid!

Gave
One Stop Gift Shop

Send til modtageren, pakket ind og med et kort - vi løser alt!

90 dages retur
90 dages returret

Og dansk kundeservice

film og tv

Hvad vores venner (jer), siger om Coolstuff

4,7 ud af 5 stjerner
1144 bedømmelser
katrine g
Verificeret kunde

Alt fint. Nemt produkt at bruge. Hurtig levering 

Roberta F
Verificeret kunde

Hurtig levering

vibeke f
Verificeret kunde

hurtigt og godt resultat. Har brugt coolstuff mange gange

Lonnie C
Verificeret kunde

Super tilfreds m. køb og levering 

Bente H
Verificeret kunde

Let at bestille og hurtig levering

Sarah H
Verificeret kunde

Fin handel :)

Lise B
Verificeret kunde

Fed og sjov butik og dejlig anderledes 

Susanne J
Verificeret kunde

Hurtig levering 

hardy j
Verificeret kunde

Et godt sted at handle og med hurtig levering.

Tine J
Verificeret kunde

Købte et Mickey Mouse krus, det kom hurtigt, godt pakket og i hel tilstand

Stand with Ukraine Hashtag